En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Memlekete dönüş

Karmaşık Yürekler 5 - Memlekete dönüş

Pazar, Kasım 25, 2012
Vaaz Serisi: 
Seri Numarası: 
5
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

 

Bütün büyük hikayelerde, kahraman sürüm sürüm süründükten sonra, her türlü zorlukları geçtikten sonra, memlekete dönüyor. Şimdi Yakup da dönüyor. Yakub’un hikayesi her birimizin hikayesidir. Her birimiz, günahlarımızdan ötürü Tanrı’nın huzurundan yoksun kaldık. Memleketimizden, yani Tanrı’nın ülkesinden uzaktayız. Hem Tanrı’ya karşı hemde kardeşlerimize karşı günah işledik. Ve bunca yıl gürbetteyiz, rotasız, amaçsız, sürgünler olarak yaşıyoruz. Ve İsa Mesih’in çarmıhtaki ölümü ve ölümden dirilişi bize bir memlekete dönüş fırsatı sunuyor.

Tanrı Yakub’la güreşiyor. Tanrı diyor ki Esav’la mücadele ettiğinde, Lavan’la mücadele ettiğinde, aslında benimle mücadele ediyordun. Hayatın boyunca seninle uğraşarak karakterini şekillendiriyordum. Sevgili çocuğum, yeter artık! Bana karşı dayanıyorsun bunca yıl, inadın yerinde, hırsın, gururun yerinde. Pes et! Ben senin efendin, senin Rab’in olmak istiyorum. Bana boyun eğ! Kendine aşırı güvenmekten vazgeç!

Yeni bir isim. Tanrı Yakub’tan, eski adını itiraf etmesini istiyor. İtiraf ettikten sonra Tanrı ona yeni bir ad bağışlıyor. İsrail ‘Tanrı güreşir’ anlamına gelir. Biz de eski kimliğimizi itiraf etmeliyiz ‘Çaresiz bir günahkarım’. Ondan sonra Tanrı bize yeni bir isim verecek. Tanrı seninle güreşiyorsa sükret! Bu büyük bir ayrıcalık. Cehennem aslında Tanrı’ya ‘sensiz idare edebilirim’, sana ihtiyacım yok diyenlere, Tanrı’nın ‘peki, artık sizinle güreşmeyeceim, bensiz yaşayın’ sonsuza kadar ceza yeridir.

Tanrı’yla barış, kardeşlerinle barış. Yakub’un memleketinden kaçtığında hem Tanrı’yla hem kardeşiyle bir düşmanlık mevcuttu. Memlekete döndüğünde hem Tanrı’yla hem de abisiyle barışıyor. Tanrı’yla barıştıktan sonra kardeşlerinle de barışacaksın. Çaldıysan onu iade edeceksin. Yaraladıysan af dileceksin.

Bizim küçük kişisel hikayelerimizde tam bir eve dönüş, tam bir haksızlığın giderilmesinin mümkünati yok. Bu bu hayatta kısmen gerçekleşir, tamamıyla değil. Ama hamdolsun ki... Mesih sayesinde bu eve dönüşü sadece bireysel olarak yaşamayacağız, birgün evrensel ve kesin sılaya dönüş gerçekleşecektir. İşte son ırmak. Ve ırmağın kenarında Tanrı’nın yeni insanlığı, Tanrı’nın güreştiği, şekillendirdiği, hazırladığı, kutsallaştırdığı, yenilediği halkı, Yeni İsrail, kilise, biz, ve yüzbinlerce kardeşimiz. İşte evrensel eve dönüş. Çarmıh sayesinde Tanrı’nın ülkesine geçeceğiz. Karşıya geçerken hepimize yeni adlar verilecek (Vahiy 2.17). Ve ırmağın karşı tarafında bütün düşmanlık en sonunda ortadan kaldırılacak. Evrensel uzlaşma sağlanacak. Tanrı’yla barış ve kardeşimizle barış, ve bütün kainatla barış (Ef 2.14-16).

Yaşam Grupları için uygulama sorular (Grubunuza uygun soruları seçip sorunuz)

  1. Tanrı seninle bir konu üzerine güreşiyor mu? Onu anlatır mısın?


 

  1. Tanrı seninle güreşiyorsa şükret. Bu neden bir bereket, bir ayrıcalık?


 

  1. Tanrı bize yeni bir isim, yeni bir kimlik bağışladı. Bu nasıl bir kimlik sence?


 

  1. Kardeşlerimizle nasıl barışabiliriz? Bizi motive eden nedir?


 

  1. Yakub’un hikayesinde sen neredesin? Gürbette mi? Eve döndün mü?


 

  1. Ef 2.14-16’e göre Mesih bizim Tanrı’yla ve kardeşlerimizle barışmamızı sağladı. Bunu nasıl yaptı?

Bu Sayfayı PaylaşShare