En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

İkizler

Karmaşık Yürekler 1 - İkizler

Pazar, Ekim 14, 2012
Vaaz Serisi: 
Seri Numarası: 
1
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

 

Hikaye

Rebeka ikizlere hamile kaldı. Ve Rab büyüğünü değil, küçüğünü seçti. Acaba Rebeka nasıl hissederdi?

Esav - Erkişi, kaslı, babayiğit, iriyarı, tüylü, testosteron, Recep İvedik gibi! Yakup ise sakın bir adamdı. Anne kuzusu. İsmi ‘topuk tutan’ anlamına geliyor. Yani, hilekar, entrikacı, manipule eden, dolandırıcı, kurnaz.

Yakup ağabeyisine şantaj yapıyor. Ve Esav hayat boyunca sahip olacağı ayrıcalığını, bereketini anlık bir zevk için sattı.

  1. Tanrı’nın seçme hakkı (Rom 9.10-13)

Tanrı bu seçimi neye dayanarak yaptı? Tanrı Yakub’u daha iyi olduğu için seçmedi. İkisi de günahkardı. Bu seçim bir ödül değildi, bir armağandı. (Efes 1.4,5 2.8,9) Tanrı Yakub’u sevdiği için, ve sır olan isteğine uyarınca onu seçti. Tanrı hükümdar ve seçme hakkı vardır.

  1. Kişisel Sorumluluk (İbr 12.16-17)

Kutsal Kitab’ın yorumu şöyleydi, ‘Böylece Esav ilk oğulluk hakkını küçümsemiş oldu’ (Yar 25.34). Kabahat Esav’da! Tanrı onu kendi yaptıklarından sorumlu tutuyor.

Özdenetim lazım. Diline de, beline de hakim ol! Öfkeyle kalkan zararla oturur.

Bu hikayede yan yana yatan iki gerçek var. Seçim ve sorumluluk. Yakub seçildiği için kurtuldu. Esav günah işlediği için mahvoldu. Yakub’un kurtuluşu için sorumlu olan Tanrı. Esav’ın mahvolması için sorumlu olan Esav.

  1. Mücadele

Esav benliği resmeder, ve Yakup Tanrı’nın tohumunu resmeder. Ve ikizler Rebeka’nın karnında itişiyorlar. Benliğin arzuları ve Kutsal Ruh’un arzuları birbirine karşıttır (Gal 5.17). Ve hayatlarımız ikisi arasında bir boğuşmadan ibarettir.

Yakup 1.21’e göre Tanrı’nın tohumu her imanlıya ekildi, ve gittikçe büyüp de meyve verecek. Seçilmiş olduğumuz için şükredip, içimzdeki tohumu kabul etmeliyiz. Kendi kendini kurtaramazsın. Ancak İsa Mesih seni kurtaracaktır! Kendimizden sorumlu olduğumuz için günahlarımızı öldürüp, benliğimize karşı mücadele etmeliyiz.


 

Dünya da karmaşık, ve İsa Mesih Tanrı’nın tohumu olarak geldi, gömüldü, ve yeşermeye başladı. Ve onun durdurulamaz egemenliği hala çoğalmaktadır.


 

Yaşam Grupları için Sorular


 

  1. Bir Hristiyan isen demek ki seçilmişsin. Bu gerçek sana ne ifade ediyor?


 

  1. Tanrı seni neden seçti?


 

  1. Senin özdenetimin nasıl? Hangi durumlarda kendine hakim olamıyorsun?


 

  1. Süregelen, en büyük zaaafin nedir? Yeniyor musun, yeniliyor musun?


 

  1. Benliğimizle başa çıkacağımızdan emin olabilir miyiz?


 

  1. Yakub’un hikayesini bu hafta okuyun. Sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sorun.

Bu Sayfayı PaylaşShare