En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Umut

Umut

Pazar, Ağustos 5, 2012

 

Umut

Umudumuz Tanrıdan geliyor. Çaresizdik çözümsüzdük ama günahlarımıza rağmen Rab İsa bize gelip bizi kurtardı. Ve biz şimdi umutsuz ve çaresiz olan bu dünyaya bir umut kaynak olmalıyız. Onlara Tanrı'nın sözünü, merhametini ve kurtarışını göstermeliyiz. Ama umudumuz nedir?

İbrahim'in hikayesi – parlak bir geleceği vardı ama Rab Tanrı “babanın evini bırak ve göstereceğim ülkeye git” dedi. Çoğumuz bilinmezliği sevmiyoruz ama İbrahim ona iman etti ve ismi şimdi “İman babası”. Ondan sonra Tanrı “senin soyun aracılığıyla tüm ulusları bereketleyeceğim” dedi. İbrahim 90 yaşında karısı aynı yaştaydı ve hiç çocukları henüz yoktu. Neler yaptı? Karısı güldü ama kendisi iman etti. Ve böyleydi – İşak doğdu.

Rom 4:18 İbrahim umutsuz bir durumdayken birçok ulusun babası olacağına umutla iman etti. “Senin soyun böyle olacak” sözüne güveniyordu.

Neden seçildi? Çünkü Allahın söylediklerine iman etti ve umudu onlara koydu.

Eski antlaşmada defalarca gelecek Mesih hakkında “onun adına umut bağlayacak” diye peygamberlikte bulunuyor. Kime? İsa Mesihe. Umudumuz Mesihte tamamlanır. Neden? Çünkü bütün uluslar için Tanrı'nın gazabı çekti. Pavlus bu vaat ve peygamberliği biliyordu. Kral Agrippanın önünde kendi savunmasını yaparken şöyle dedi:

Elç 26:6 Tanrı’nın atalarımıza olan vaadine umut bağladığım için burada bulunmakta ve yargılanmaktayım.

Çoğu zaman sıkıntıya veya baskı geldiğinde Tanrıyı ve imanını bırakıyoruz. Ama İbrahim, İşak, Yakup, Musa gibi karakterler bu tarz şeyler görünce bırakmadılar tersine Tanrı'nın umuduna daha çok bağladılar. Burada Pavlus hapiste ve davada bulunuyor ama buna rağmen bu umuda güveniyor ve kutsal ruhunun gücüyle herkesle bu müjdeyi paylaşıyor. Bizim iman ettiğimiz şeyler uyduruk değil gerçek olduğunu bilmeliyiz. Mesela 2 Petrus 1:16 veya 1 Yuh 1:1. Umudumuz gerçeğe dayanmalı.

1 Pet 1:3 İsa Mesih’i ölümden diriltmekle bizi yaşayan bir umuda, çürümez, lekesiz, solmaz bir mirasa kavuşturdu. Bu miras sizin için göklerde saklıdır.

Tanrıdan büyük mirasımızı bekliyor. Bu cağda Kutsal Ruh verilir ama gelecek çağda daha inanılmaz mirası bekliyoruz. Bir gün dirileceğiz ve cennette düğün şölene katılacağız. Rab geliyor! Ve kimse ona dayanamaz – Firavun bile ona karşı dayanamadı.

Isa 40:31 RAB’be umut bağlayanlarsa taze güce kavuşur, Kanat açıp yükselirler kartallar gibi. Koşar ama zayıf düşmez, Yürür ama yorulmazlar

Onun lütfunu bizi destekler. Bize şekel verdi o yüzden kesin yapabilir. Ama biz onun yanında yürümemiz ve ona yakın olmamızı gerekiyor. Olimpiyattaki yarışçılar gibi olmamız lazım – 4 yıldır eğitim alıp antrenman yapıyor sadece 10 saniyelik bir yarışma için. Hedefe doğru koşmamız lazım.

Rom 15:13 Umut kaynağı olan Tanrı, Kutsal Ruh’un gücüyle umutla dolup taşmanız için iman yaşamınızda sizleri tam bir sevinç ve esenlikle doldursun.

Sorular

  1. Hem kişisel hem de kilise olarak nasıl bir umut sahibi olmalıyız?

  2. Umutsuzken nasıl daha umut kazanabiliriz?

  3. Biz nasıl “Rabbe umut bağlayan” olabiliriz?

  4. Kendi hayatlarımızda nasıl Türkiyeye ve İstanbula bir umut kaynağı olabiliriz?

  5. Yaşam Kilisesinde nasıl Türkiyeye ve İstanbula bir umut kaynağı olabiliriz?

  6. Umut lazım mı sizin için? Nasıl bir umut? Sizin içi dua edeceğiz.

Bu Sayfayı PaylaşShare