En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Korkuyu yenmek – her şeyde galiplerden üstünüz

Kutsal Kitap'taki Referansı: 

 

Çok şeylerden korkabiliriz ama korku her zaman kötü bir şey değil. Mesela yılan korkusu olmasaydı bir kedi gibi ona gidip okşuyorsunuz ondan sonra sizi ısırıyor ve ölüyorsunuz. Ama çoğu zaman korkularımız bizi hapsediyor ve kısıtlıyor. Bir şey yapmak isteriz ama korkudan dolayı yapamıyorsunuz.

Bilinmezlik korkusu

Çoğu korkumuz bilinmezlikten geliyor çünkü geleceği bilmiyoruz ve bilemiyoruz. Bu evrende hiç kimse (Şeytan, falcılar, cinler dahil) geleceği bilemiyor sadece Allah bilir. O iyi bir babamız olduğu için gelecekten korkmamamız gerekiyor. Matta 6:25-34 okuyun.

“Tanrı’nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz” (Rom 8:28)

Yani Tanrıyı izlersek gelecekten korkmayalım çünkü bizim iyiliğimiz için yaratılır.

Yakalanma korkusu

Geçmişteki utanç verici şeylerimizin keşfedilmesinden korkuyoruz mesela bir yalan söyledikten sonra birisi onu keşfederse mahvoluruz. Ama Rom 10:9-11'e göre İsayla birlikte bütün utançlarımızı çarmıhta öldürdü ve şimdi yepyeni bir hayatımız var. 1. Yuh 4:17-19'e göre “yetkin sevgi korkuyu siler atar” ve “sevgide korku yoktur”. İsa bizi çok sevdi bu yüzden neden geçmişimizden korkalım? Hayatlarımız İsa'nın sevgisiyle doluysa geçmişlerimizden korkmayalım.

Doğaüstü varlıklar korkusu

Öbür dünyadaki yaratıklardan korkuyoruz – şeytandan, cinlerden, büyüden, nazardan, bedduadan, papaz büyüsünden, cehennemden. Gerçekten onların gücü var ve tek başımızda hiç şansımız yok. Ama İsa Mesihi kabul ettiğimizde Tanrı'nın kutsal ruh yüreğimizde bir ev kuruyor. Ondan sonra Tanrı'nın bütün gücü bizde ve bütün görünmeyen dünya üzerinde etkimiz var. Efes 6:10-18 gibi Tanrı'nın gücüyle kendimizi donatıp kuşatalım.

Allah korkusu

Dan 3:8-25 okuyun. O 3 arkadaş Kraldan ziyade Allahtan korkuyorlardı ve ondan dolayı Tanrı onları korudu. Allahtan korkmamız gerekiyor – bir yanda O bizim sevgi dolu babamız ama öte yanda onda bütün dünyanın gücü var ve gerçekten saygı değer bir Tanrımız. Musa Tanrıyla yüz yüze konuşurdu ama o bile “çok korkuyorum, titriyorum” dedi

Rom 8:31-39 okuyun. “bizi sevenin aracılığıyla bu durumların hepsinde galiplerden üstünüz”

Tartışma soruları

  1. Korkularınız ne? Yendiğiniz korkularınız var mı? Nasıl yendiniz?

  2. Neden korkuya eğilimliyiz? Korkunun kö45 kü nedir sizce?

  3. Bilinmezlik, yakalanma ve doğaüstü varlıklar korkusundan hangisi sizi en çok etkiliyor?

  4. İsaya imanlıysanız neden hala korkularımız var? Nasıl onları yenebiliriz?

  5. Şu anda en büyük korkunuz ne? Kendinizi hapsedilmiş hissediyor musunuz? Birbirimiz için dua edelim.

Bu Sayfayı PaylaşShare