En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Bina etmeye devam et!

Fark Var 7 - Bina etmeye devam et

Pazar, Ağustos 19, 2012
Vaaz Serisi: 
Seri Numarası: 
7
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

 

Elçi Pavlos’un Titus’a son öğütleri şunlardır – kilseyi bina etme konusunda 3 çeşit insan vardır. Oyalayıcı insanlar, bölücü insanlar ve yapıcılar.

  1. Oyalayıcı (dikkat dağıtıcı insanlar) 3.9

Bazı insanlar hep tartışmak isterler. Halbuki, burada yapılacak bir işimiz var. Bir hedefimiz var. İsa Mesih’in kendini feda ederek satın aldığı kiliseyi bina ediyoruz! Daha acil bir iş olabilir mi acaba? Birlikte vakit geçirerek, ilişkilerimiz derinleştirerek, yardım ederek, teşvik ederek, yaşam paylaşarak.

  1. Bölücü insanlar 3.10-11

Pavlos çok net bir şekilde bazı kişilerin bölücü olduklarını diyor. Biz surları bina etmeye çalışrken, onlar aynı zamanda surları yıkıyorlar. Bölücü kişi Şeytan’ın işini yapar. Şeytan kiliseyi bölmek istemez mi? İster.

Bu ihtimal doğrultusunda Kilise önderleri neler yapmalı? Mat 18.15-17

Burada söz konusu tartışmayı kazanmak değil, insanı kazanmak. Fakat kişi bölmeye, yıkmaya devam ederse, Yaşam Kilisesinden gitmesi daha iyi. Çünkü bu işi yapabilmek için hepimiz işbirliği yapmalıyız, birlikte yürümeliyiz.

  1. Yapıcılar - Kiliseyi bina eden insanlar (12-15)

Bir inşaaat projesi yapılınca bir sürü işçi gerekiyor, herkes kendi mesleğinde usta.

Aynen öyle kilise kurma konusunda Yeni Antlaşmadaki resim böyledir. Ef 4.11-12, 1 Kor 12.28-30

Girit’teki kiliseleri kurmak için, 1. Pavlos, Titus ile Timoteus müjdelediler. 2. Titus kiliseleri düzene soktu ve ihtiyarlar atadı. 3. Zenas ile Apollos gelip yardım ettiler. 4. Titus gitti, Artemas geldi.

Titus geçici yapı iskelesi gibiydi – bir süreç için vazgeçilmez, fakat görevini yerine getirdikten sonra başka bir yere gönderildi. Yurt dışından gelenler – belki siz de, Titus gibi, bir süreç için, Yaşam Kilisesini sabitleştirmek için aramızdasınız.

Titus için Girit’ten ayırlmak kolay mıydı? Zor olmalıydı. Tanrı’nın gerçek ailesinde insanların gidişleri gelişleri her zaman olacak. Bazı insanlar İstanbul’da kalıp sütün olacaksınız, kemik olacaksınız. Bazılarınız yapı iskelesi olacaksınız günün birinde başka bir yerde, başka bir kilisede olacaksınız.

Titus Nikopolis’e gidip Pavlos’la birlikte yeni bir kilise başlamış. Tanrı niçin bizi olduğumuz yerden, rahat olduğumuz yerden çağırıyor? Yeni insanlara ulaşmak için. Yeni, kilise olmayan yerlerde oturan insanlara Tanrı’nın sevgisini ilan etmek için. 2Kor 4:12 Böylece ölüm bizde, yaşamsa sizde etkin olmaktadır.

İsa Mesih için ölüm getiren olay, çarmıha gerilmesi, bize yaşam sundu. Aynen öyle bazen Tanrı bizden zor bir şey isteyecek, başka insanlar kurtulsun diye. Bu prensip her zaman geçerlidir.

Hukukçu Zenas ile Apollos bu mektubu Pavlos’tan Girit’e taşıdılar. Zenas bir avokat olarak belki yeni kurulmuş kiliselere yasal açıdan yardım edebildi. Sende acaba mesleğini, becerilerini kiliseyi bina etmek için nasıl kullanabilirsin

Apollos’u tanıyoruz. Eski Antlaşmayı çok iyi bilen, aslı İskendiriyeli bir Yahudi, armağanlı ve ateşli bir öğretmen olarak tanınan bir adam. Yeni kiliselere çok büyük bir teşvikte bulundu. Onun gibi adamlara ihtiyancımız da var.

Son olarak Tanrı kilise üyelerinin maddi kaynaklarından kilisenin bina etmesine katkıda bulunmasını istiyor.

Tembel olmayın. Çalışkan olun. Böylelikle temel ihtiyaçlarınızı yeterince kazandıktan sonra, geri kalanı Tanrı’nın işine destek olurlar.

 

Yaşam Grupları için Sorular

 

  1. Kiliseyi bina etmek neden önemli? Nasıl yapılır?

  2. Senin armağanların, yeteneklerin nedir? Onları Yaşam Kilisesini bina etmek üzere nasıl kullanabilirsin?

  3. Kilisedeki herkes vazgeçilmez. Katılıyor musun? Neden?

  4. Yurt dışından gelenler, ne zamana kadar Türkiye’de kalmayı düşünüyorsun? Buradayken kiliseyi bina etmek için ne yapıyorsun?

  5. Mesleğin ne? Oradan öğrendiğin becirilerini Rab için nasıl kullanılabilir?

  6. Maddi destek konusunda nasıl gidiyor? Bu konu hakkında soruların var mı?

  7. Tanrı yüreğine nasıl bir vizyon koydu? Anlatır mısın?

 

 

Bu Sayfayı PaylaşShare